Hyperledger Nedir? Kurumsal Sektörlere Blockchain Desteği

Blockchain teknolojisinin kurumsal sektörlere yayılmasını amaçlayan Hyperledger, blockchain ekosisteminin en dikkat çekici projelerinden birisidir. Linux Foundation tarafından kurulmuş olması, birçok büyük firma tarafından desteklenmesi Hyperledger’ı göz önünde olmasına sebep olmaktadır. Fark yaratan yaklaşımıyla öne çıkan Hyperledger’ı bu yazımızda kapsamlı bir şekilde inceledik.

Hyperledger Nedir?

Hyperledger, Linux Foundation tarafından 2015 yılında kurulmuş blockchain teknolojisi platformudur. Misyonu, blockchain teknolojisini kurumsal sektöre yaymak ve bu teknolojinin gelişimini desteklemektir. Hyperledger açık kaynak kodlu bir projedir ve birçok farklı şirket ve kuruluş tarafından desteklenmektedir.

Hyperledger, sektörler arası blockchain teknolojilerini ilerletmek için oluşturulmuş açık kaynaklı bir iş birliği çabasıdır. Proje, çeşitli endüstri kullanım durumlarını desteklemek için kurumsal düzeyde, açık kaynaklı bir dağıtılmış defter framework’ü ve kod tabanı oluşturmayı hedefliyor. Yani HyperLedger, bir blok zinciri, kripto para birimi veya şirket değildir.

Hyperledger Fabric ve Hyperledger Sawtooth dahil olmak üzere çeşitli blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojileri içerir. Projenin amacı, iş süreçlerinin verimliliğini ve şeffaflığını artırmak için endüstriler genelinde kullanılabilecek ortak dağıtılmış defter teknolojisi oluşturmaktır. Hyperledger topluluğunun üyeleri, iş birliği ve bilgi paylaşımı yaparak blockchain teknolojisi alanında yeniliği yönlendirmek için çalışmaktadır.

Hyperledger’ın Özellikleri

Hyperledger, birçok farklı blokzincir projesine destek sağlamak için tasarlandı. Bu destek sayesinde, proje sahipleri Hyperledger’ın açık kaynak kodlu platformunu kullanarak, güvenli, merkezi olmayan ve doğrulanmış bir şekilde verileri paylaşabilirler. Ayrıca, Hyperledger projesi ağın büyümesini ve gelişmesini desteklemek için birçok araç ve kaynak sağlar. Bu sayede, Hyperledger projesi, blockchain teknolojisinin kurumsal sektöre yayılmasını ve gelişimini desteklemektedir.

Hyperledger, özellikleri şöyledir:

 • Açık kaynak kodlu: Hyperledger, Linux Fondasyonu tarafından geliştirilen bir açık kaynak kodlu projedir. Bu sayede, herkes Hyperledger’ı inceleyebilir, geliştirebilir ve kendi ihtiyaçlarına göre kullanabilir.
 • Güvenli: Blockchain teknolojisinin güvenliğini sağlamak için tasarlandı. Ağdaki bütün veriler doğrulanmış ve güvenli bir şekilde saklanır.
 • Merkeziyetsiz: Hyperledger, merkeziyetsiz bir ağ üzerinde çalışır. Ağdaki bütün kullanıcılar eşit haklara sahiptir ve hiçbiri diğerlerinin işlemlerini kontrol edemez.
 • Modüler: Birçok farklı teknolojiden oluşan bir platformdur. Proje sahipleri kendi ihtiyaçlarına göre farklı teknolojileri kullanabilirler.
 • Destekleyici: Hyperledger projesi, birçok araç ve kaynağa sahiptir. Bu sayede, proje sahipleri kolaylıkla ağı geliştirebilir ve büyütebilirler.

Hyperledger Tabanlı Projeler Nasıl Çalışır?

Hyperledger, birçok farklı blockchain tabanlı teknolojileri barındıran bir platformdur. Bu teknolojilerin hepsi de merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışırlar ve kullanıcıların birbirleriyle paylaştıkları bir veri tabanı kullanırlar. Bu veri tabanı, ağdaki bütün kullanıcılar tarafından eş zamanlı olarak güncellenir ve değişikliklerin geçerliliği, ağdaki diğer kullanıcılar tarafından doğrulanır. Bu sayede, Hyperledger tabanlı teknolojiler güvenli, merkezi olmayan ve doğrulanmış bir şekilde verileri paylaşmayı sağlar.

Hyperledger tabanlı teknolojiler şu katmanları kullanarak çalışır:

 • Mutabakat katmanı: Bloktaki işlemlerin doğru olup olmadığını teyit eder
 • Akıllı kontrat katmanı: İşlem isteklerini işler ve yetkilendirir
 • İletişim katmanı: Eşler arası mesaj aktarımını yönetir
 • API: Diğer uygulamaların blockchain ile iletişim kurmasını mümkün kılar
 • Kimlik yönetimi hizmetleri: Kullanıcıların ve sistemlerin kimliklerini doğrular

Hyperledger-Bitcoin-Ethereum Karşılaştırması

Hyperledger’ın Bitcoin ve Ethereum gibi en çok kullanılan blok zincir ağlarından farkı oldukça merak edilmektedir. Aşağıdaki tabloda bu platformların özet bir karşılaştırması yer almaktadır:

Bitcoin, Ethereum ve Hyperledger karşılaştırması
İlginizi çekebilir: Bizans Generalleri Problemi Nedir?

Hyperledger Projeleri

Hyperledger’a ait birçok proje ve araç vardır. Aşağıda sıklıkla karşılabileceğiniz Hyperledger projeleri bulunmaktadır:

Hyperledger Fabric

Hyperledger Fabric, işletmeler ve diğer kuruluşlar için ölçeklenebilir ve güvenli blockchain uygulamalarının geliştirilmesini desteklemek üzere tasarlanmıştır. Özellikleri sayesinde kurumsal kullanım durumlarına çok uygundur. Modüler bir platformdur, bu da kuruluşların kendi özel ihtiyaçlarına yönelik doğru çözümü oluşturmak için ihtiyaç duydukları bileşenleri kolayca seçip birleştirebilecekleri anlamına gelir.

Hyperledger Fabric’in temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Yalnızca yetkili katılımcıların ağa katılabileceği ve blok zincirinde depolanan verilere erişebileceği ağ yapısı
 • Projedeki ihtiyaçlar doğrultusunda doğru çözümü oluşturmak için ihtiyaç duydukları bileşenleri kolayca seçmelerine olanak tanıyan modüler mimari
 • Kuruluşların kendi özel kullanım durumları için en uygun algoritmayı seçmelerine olanak tanıyan farklı mutabakat algoritmaları desteği
 • Projelere mevcut sistemleri ve teknolojileriyle kolayca entegre etmesine olanak tanıyan takılabilir bir mimari
 • Kuruluşların ağ üyeliğini kolayca yönetmesine ve blok zincirinde depolanan verilere erişimi kontrol etmesine olanak tanıyan esnek bir üyelik yaklaşımı

Hyperledger Sawtooth

Hyperledger Sawtooth, kurumların ihtiyaçlarına doğru çözümü oluşturmak için ihtiyaç duydukları bileşenleri kolayca seçmelerine olanak tanıyan modüler yapıdadır. Daha verimli ve ölçeklenebilir blockchain ağlarına izin veren benzersiz bir “madencilik olmadan fikir birliği” yaklaşımı vardır. Blok zincirinde özel iş mantığı ve uygulamalarının oluşturulmasına izin veren akıllı sözleşmelere esneklik sunar.

Hyperledger Iroha

Hyperledger Iroha, blockchain teknolojisinde yeni olan kuruluşlar için çok uygun hale getiren basit ve kullanımı kolay bir tasarıma sahiptir. Diğer Hyperledger projeleri gibi farklı mutabakat algoritmaları desteği sunar ve modüler yapıdadır. İşletmelerin blockchain uygulamaları oluşturmasını ve kullanmasını kolaylaştıran kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimine odaklanmıştır.

Hyperledger Explorer

Hyperledger Explorer, temeldeki blockchain ağıyla etkileşim için web tabanlı bir kullanıcı arabirimidir. Hyperledger projesinin bir parçası olan açık kaynaklı bir araçtır. Hyperledger Explorer, kullanıcıların blok zincirinde depolanan verileri görüntülemesine ve sorgulamasına ve ağ üzerinde işlem gönderme ve varlıkları yönetme gibi çeşitli diğer işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanır. Kuruluşların blockchain ile etkileşime girmesini ve ağdaki etkinliği izlemesini kolaylaştıran kullanıcı dostu bir araçtır.

Hyperledger Explorer, Hyperledger Fabric, Hyperledger Sawtooth ve Hyperledger Iroha dahil olmak üzere herhangi bir Hyperledger blockchain platformuyla kullanılabilir. Kuruluşların blockchain ağlarını daha iyi anlamalarına ve yönetmelerine ve blockchain uygulamalarından değer elde etmelerine yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır.

Hyperledger Cello

Hyperledger Cello, gerektiğinde projelerin ağlarına kolayca yeni düğümler ve hizmetler eklemesine olanak tanıyan blockchain ağlarının otomatik dağıtımını ve ölçeklendirilmesini sağlar. Kuruluşların ortaya çıkabilecek sorunları kolayca tanımlamasına ve ele almasına olanak tanıyan, blockchain ağlarının sağlığını ve performansını izlemek ve yönetmek için kullanabilecekleri bir pano görevi görür.

Farklı blockchain platformlarını framework’lerini destekler. Docker ve Kubernetes gibi popüler orkestrasyon ve otomasyon araçlarıyla entegrasyon, kuruluşların genel altyapılarının bir parçası olarak blockchain ağlarını kolayca yönetmelerini sağlar.

Hyperledger Caliper

Hyperledger Caliper, Hyperledger projesinin bir parçası olan açık kaynaklı bir blockchain performans kıyaslama aracıdır. Kuruluşların farklı blockchain platformlarının ve çerçevelerinin performansını değerlendirmelerine ve özel ihtiyaçlarına en uygun teknolojiyi belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hyperledger Fabric, Hyperledger Sawtooth ve Hyperledger Iroha dahil olmak üzere farklı blockchain platformları ve framework’lerini destekler. Blockchain ağlarının veya uygulamalarının farklı koşullar ve iş yükleri altında test edilmesine olanak tanıyan bir dizi özelleştirilebilir performans senaryosu oluşturur.

Kapanış Düşünceleri

Hyperledger, blockchain teknolojisini endüstride ve kurumsal arenada yaygınlaştırmak gibi önemli bir misyon üzerine oluşturulmuş bir projedir. Projenin topluluğu oldukça kuvvetlidir. Hyperledger kullanan çok daha fazla ağ ve proje çıkması için birçok çalışma yürütme halindeler.

En son gelişmelerden haberdar olmak için TwitterInstagramYouTube ve LinkedIn üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi Telegram kanalından bize iletebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...