Helium Network: Blockchain Tabanlı IOT Ağı

Helium Network, nesnelerin interneti (IoT) alanında fark yaratan bir proje olarak dikkat çekmektedir. Kullanıcılarına IoT cihazları için kendi düşük maliyetli, uzun menzilli kablosuz ağınızı oluşturma ve çalıştırma izni veren, merkeziyetsiz ve eşler arası bir kablosuz ağ sunmaktadır. Böylece hem ekonomik hem de enerji açısından verimli bir ağ mümkün hale getirmiştir. Ayrıca kullanıcıların ağa katkıda bulunarak token kazanabildikleri bir mekanizmaya sahiptir.

Helium Ağı Nedir?

Helium, kullanıcıların nesnelerin interneti (IoT) için düşük maliyetli, uzun menzilli kablosuz ağlar oluşturmasına ve işletmesine olanak tanıyan, merkeziyetsiz, eşler arası bir kablosuz ağdır. Hem düşük maliyetli hem de düşük güç tüketen bir ağ oluşturmak için lisanslı ve lisanssız spektrumun bir kombinasyonunu kullanır. Bu sayede sınırlı güçle uzun süre çalışması gereken IoT cihazları için uygundur.

Helium ağının en önemli özelliklerinden biri, kapsama alanı sağlayan ve cihazlar arasında iletişimi kolaylaştıran “hotspots (erişim noktaları)” işleterek kullanıcıların ağa katkıda bulunma karşılığında ödüller kazanmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir yönetişim modelini kullanmasıdır. Etkin noktalar, herkes tarafından kolayca kurulup çalıştırılabilen, küçük ve düşük maliyetli donanım cihazlarıdır. IoT cihazlarının birbirleriyle ve internetle iletişim kurmasını sağlamak için gereken kapsama alanını ve bağlantıyı ağa sağlar.

Genel olarak, Helium ağı, IoT uygulamaları için geleneksel hücresel ağların düşük maliyetli, düşük güçlü bir alternatifidir. IoT ağlarını oluşturmak ve işletmek için merkezi olmayan, topluluk odaklı bir platform oluşturmayı amaçlamaktadır.

Helium Kurucuları ve Kısaca Helium’un Geçmişi

Helium, 2013 yılında Shawn Fanning, Amir Haleem ve Marc Randolph tarafından kurulmuştur. Fanning, öncü eşler arası dosya paylaşım hizmeti olan Napster’ın kurucu ortaklarından biridir. Haleem ise bir yazılım mühendisi ve girişimcidir. Randolph bir seri girişimci ve Netflix’in kurucu ortağıdır.

Şirket başlangıçta “The People’s Network (Halkın Ağı)” olarak adlandırıldı ve nesnelerin interneti (IoT) için merkezi olmayan bir kablosuz ağ oluşturmaya odaklandı. 2017 yılında şirket, Helium olarak yeniden markalaştı ve merkezi olmayan ağının gelişimini finanse etmek için bir token satışı başlattı. O zamandan beri Helium, ağını oluşturma ve geniş bir kullanıcı yelpazesini çekme konusunda önemli ilerleme kaydetti. 2021 itibariyle, Helium ağı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 4.000’den fazla şehirde mevcuttur ve platformun üzerinde uygulamalar geliştiren büyük bir geliştirici ve kullanıcı topluluğunun ilgisini çekmiştir. Şirket ayrıca Google Ventures ve Khosla Ventures dahil olmak üzere yatırımcılardan 51 milyon doların üzerinde fon topladı.

Helium Projesini Özel Kılan Nedir?

Helium ağı, IoT cihazları için düşük maliyetli, uzun menzilli kablosuz bağlantı sağlamak için lisanslı ve lisanssız spektrumun bir kombinasyonunu kullanır. Bu özelliğiyle, daha pahalı olabilen, aynı düzeyde kapsama alanı ve güvenilirlik sağlayamayan geleneksel hücresel ağlara çekici bir alternatif haline gelmesini sağlar.

Helium ağı merkezi değildir ve kullanıcıların kapsama alanı sağlayan hopspots çalıştırarak ağa katkıda bulunma karşılığında ödüller kazanmalarına olanak tanıyan kapsam kanıtı mutabakat mekanizması üzerinde çalışır. Böylece ağ tek bir merkezi varlık yerine kullanıcıları tarafından sahiplenilip işletilebilmektedir.

Helium, geliştiricilerin çok çeşitli IoT uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan açık bir platformdur. Geliştiricilerin platformda uygulama oluşturmasını ve dağıtmasını kolaylaştıran bir dizi API ve araç sağlar. Ayrıca Helium, Google Ventures ve Khosla Ventures dahil olmak üzere üst düzey risk sermayesi firmalarından önemli miktarda yatırım çekmiştir. Bu güçlü yatırımcı desteği, şirketin vizyonuna ve teknolojisine olan güveni gösteriyor ve şirkete Helium ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam etmesi için ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlıyor.

Helium Ağının Teknik Yapısı

Helium ağı, teknik bakımdan ele alındığında üç ana bileşenden oluşur:

  1. Erişim noktaları (hotspots)
  2. Blockchain
  3. Ağ yazılımı

Erişim Noktaları

Helium hotspots, IoT cihazlarının birbirleriyle ve internetle iletişim kurmasını sağlamak için gereken kapsamı ve bağlantıyı sağladıkları için Helium ağının önemli bir bileşenidirler. Hotspot’ların kurulumu ve çalıştırılması kolaydır ve IoT cihazları için kapsama alanı sağlamak üzere çok çeşitli konumlara yerleştirilebilirler. Lisanslı ve lisanssız spektrumun bir kombinasyonunu kullanarak çalışırlar Bu da onların düşük maliyetle uzun menzilli, düşük güç bağlantısı sağlamalarına olanak tanır.

Helium Hotspot
Helium hotspot

Helium ağında hotspot işleten kullanıcılar, ağa yaptıkları katkılardan dolayı ödüller kazanabilirler. Bu ödüller HNT token şeklinde ödenir. Kullanıcılar kapsama alanı sağlayarak, cihazlar arasındaki iletişimi kolaylaştırarak ve ağ yönetimine katılarak ödüller kazanabilir.

Blockchain

Blockchain, cihaz kaydı, cihaz iletişimi ve hotspot işlemi dahil olmak üzere çeşitli işlemleri kaydetmek için kullanılır. Bu işlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için kriptografik hash fonksiyonu kullanılır. Güvenli olduklarından ve kurcalanamayacaklarından emin olur.

Kapsam kanıtı (PoC), işlemleri doğrulamak ve ağın bütünlüğünü sağlamak için Helyum ağı tarafından kullanılan bir mutabakat mekanizmasıdır. Ağa kaynaklarla (bilgi işlem gücü veya depolama gibi) katkıda bulunan kullanıcıların katkılarından dolayı ödüllendirilmesi gerektiği fikrine dayanır. Kapsam kanıtı mekanizması, kullanıcıların ağa kapsama alanı sağlayan sıcak noktalar çalıştırdıklarını kanıtlamalarını isteyerek çalışır. Bir kullanıcının ağa belirli bir miktarda bilgi işlem gücü veya diğer kaynaklar yatırdığını göstermek için kullanılan bir tür matematiksel kanıt olan kriptografik çalışma kanıtı biçimindedir. Bu kanıtı sağlayabilen kullanıcılar, ağa yaptıkları katkılardan dolayı ödüller kazanabilirler.

Helium blockchain, ağdaki işlemleri kaydetmek ve doğrulamak için güvenilir bir yol sağladığından, ağın önemli bir bileşenidir. Kullanıcıların ağa katkıda bulunmaları, yönetişimine katılmaları için ödüller kazanmalarına izin verdiği için Helium ağının merkezi olmayan yönetişim modelinin önemli bir parçasıdır.

Ağ Yazılımı

Ağ yazılımı, geliştiricilerin Helium ağında IoT uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan bir araç ve API paketidir. Platform üzerinde uygulama oluşturmasını ve dağıtmasını kolaylaştıran kütüphaneler, belgeler ve diğer kaynakları içerir. Helium’da geliştirilen uygulamalar, sensörler, endüstriyel ekipman ve tüketici elektroniği dahil olmak üzere çeşitli cihaz ve sistemleri izlemek ve izlemek için kullanılabilir.

Ağ yazılımı, kullanımı kolay ve tüm beceri seviyelerindeki geliştiriciler için erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Geliştiricilere platformda çok çeşitli IoT uygulamaları oluşturmak ve dağıtmak için ihtiyaç duydukları araçları ve kaynakları sağladığından Helium ağının önemli bir parçasıdır.

Helium Ağı Kriptoekonomisi

Helium ağı, ağdaki işlemleri kolaylaştırmak ve kullanıcıları katkılarından dolayı ödüllendirmek için kullanılan HNT (Helium Network Token) adlı kendi kripto para birimine sahiptir. HNT, kullanıcıları kaynaklarıyla ağa katkıda bulunmaya ve ağın yönetimine katılmaya teşvik etmek için kullanılır. Kullanıcılar, kapsama alanı sağlayan ve ağdaki cihazlar arasında iletişimi kolaylaştıran hotspot’ları çalıştırarak HNT kazanır.

HNT, ağa erişmek ve cihazlar arasında veri göndermek için gerekli olan veri kredilerini satın almak için de kullanılır. Veri kredileri, ağın kullanıcıları kullandıkları kaynaklar için ücretlendirmesinin bir yoludur ve ağın sürdürülebilir olmasını ve uzun vadede çalışmaya devam edebilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Özetle, Helium ağının kriptoekonomisi, kullanıcıları ağa kaynaklarına katkıda bulunmaya ve onun yönetimine katılmaya teşvik etmek ve veri kredileri kullanarak ağda kullandıkları kaynaklar için kullanıcılardan ücret almak için HNT kullanımına dayanmaktadır. Bu mekanizmalar, ağın sürdürülebilir olmasını, uzun vadede çalışmaya ve büyümeye devam edebilmesini sağlamaya yardımcı olur.

HNT Madenciliği

HNT, diğer birçok kripto para birimi gibi bir çalışma kanıtı konsensüs mekanizmasına dayanmadığı için geleneksel anlamda madencilik yapılmaz. Bunun yerine, Helium ağında hotspot işleten kullanıcılar, ağa katkılarından dolayı ödül olarak HNT kazanabilirler. Ödüller, erişim noktasının sağladığı kapsama alanı ve ağa bağladığı cihaz sayısı ile orantılı olarak ödenir. HNT kazanmak için, kullanıcıların bir erişim noktası kurup çalıştırması ve erişim noktalarının ağa kapsama alanı sağladığını gösteren kapsama kanıtı sağlaması gerekir.

HNT madenciliği (Helium Network)

Yani, HNT, proof of work‘e dayanmadığı için geleneksel anlamda madenciliği yapılamaz. Bunun yerine, hotspot çalıştırarak ve ağa kapsama alanı sağlayarak kaynaklarını ağa katkıda bulunan kullanıcılar tarafından kazanılır.

En son gelişmelerden haberdar olmak için Digicentralized Twitter ve Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...