Stargate Finance (STG) Nedir?

Stargate Finance, Layer Zero ekosistemi üzerinde kurulmuş ve diğer blok zincirler arasında varlık aktarımını sağlayan bir protokoldür. Topluluk birlikteliğine (DAO) önem veren bu protokol, kullanıcıların farklı dApp’lere varlık taşımasında blok zincirin bu avantajını kullanmaktadır.

Stargate Finance Nedir?

Stargate Finance projesi, blok zincirler arasında varlıkların transfer edilmesine olanak sağlar. Örnek vermek gerekirse Ethereum ağında bulunan USDT token’ımızı ihtiyaç sonucu Polygon ağına aktarmamız gereken durumda Stargate protokolü sayesinde bu transfer işlem karmaşası olmadan gerçekleştirilmektedir. Stargate Finance topluluk tarafından yönetilip bu topluluk tarafından alınan kararlara göre aksiyon almaktadır. STG adında Ethereum tabanlı bir token’a sahiptir. Bu toplulukta aktif olarak kararlar almak ve de bu kararları oylamak için STG token’a ihtiyaç vardır.

Stargate Finance Ekibi ve Tarihçesi

2022 yılında kurulan ve önemli gelişmelere imza atan Stargate Finance’nin takım bilgisine baktığımız zaman, Layer Zero Labs‘ın kurucusu ve CEO‘su Bryan Pellegrino’nun Stargate Finance’de de aktif olarak rol aldığını görüyoruz. Burada da kurucu ortak ve CEO rolünü üstlenen Pellogrino, geçmiş zamanda kurduğu oluşumlarda da CEO, proje planlama, makine öğrenmesi gibi alanlarda bu görevleri üstlenmiştir. Ryan Zarick projede CTO rolüne sahip bir başka kurucu ekip üyesidir. Pellegrino ile benzer bir geçmişe sahip olan Zarick, Layer Zero ekosisteminde önemli roller üstlenmektedir. Ek olarak Akademik geçmişleri de benzer durumdadır. Stargate Finance’nin yatırımcılarına baktığımız zaman Delphi Ventures, Electric Ant, Protofund ve Zokyo Studio gibi önemli isimleri görmekteyiz.

Stargate Finance Nasıl Çalışır?

Stargate Finance, protokol içerisinde kullanıcılar için birçok işlemi gerçekleştirir. Oylama, transfer, pool, farm ve stake işlemleri olmak üzere protokol genelinde bu işlemler Stargate güvencesi ile yapılmaktadır. Oylama, belirlenen bir konuda topluluk içerisinde yapılan değişiklikler için topluluk üyelerinin katılımının beklendiği bir süreçtir. Bunun sonucunda alınan karar ile değişiklikler yapılmaktadır. Hazinede kullanım amacı topluluk etkinliklerine ayrılmış bir miktar STG tokenin, açılan oylama sonucu projenin yazılımsal gelişimini arttırmak amacıyla gelişim ekibine aktarılması durumu buna bir örnektir.

Stargate Finance’nin Özellikleri Nelerdir?

Transfer işlemlerinde zincirler arası değiş tokuş işlemi gerçekleşmektedir. Stargate Finance’deki bir protokol işlevi olan pool (havuz), kullanıcıların seçtikleri Stargate havuzlarına likidite eklemesidir. Örneğin STG-Ethereum çifti için likit ekleme işlemi gerçekleştireceksiniz. Protokol içerisinde ilgili havuza gelinir ve eklenmesi gereken token’lar onaylanır. Ödül olarak havuz işlemlerinden LP token’ları elde edilir. Bu kısımda kullanıcı bu havuzlara likit varlık ekleyip çıkartabilmektedir.

Farm, Stargate topluluğunda likidite sağlayıcılarının LP belirteçlerini bir STG havuzuna tahsis ederek STG token kazanması ve toplulukta gücünü göstermesidir. Stake işlemine bakacak olursak STG jetonların belirli bir süre kilitlenmesi sonucu ödül olarak kullanıcıya veSTG isminde bir yönetişim belirtecinin verildiği kısımdır.

Protokol içerisindeki özelliklerden biri de STG tokenin yanında aSTG ve veSTG ismindeki protokol içi jeton varlıklarının bulunmasıdır. STG bildiğimiz üzere Stargate içerisindeki yerel belirteçtir. aSTG Stargate Lansman programlarında kullanıcıların bu müzayedelere katılım sonucu aldıkları STG token karşılığında gelen bir belirteçtir(STG tokenin müzayedesinde kullanılmıştır.). Son olarak veSTG, kilitlenen STG belirteçlerine karşılık oylamaya katılım amacıyla kullanıcılara verilen bir diğer belirteçtir.

Stargate Finance Farklı Kılan Nedir?

Stargate Finance köprü, transfer ve likit işlemlerinde kullanıcıların ve uygulamaların yaptığı işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu işlemlerin zincir üzerinde kaybolmadan yapılması garanti edilmiştir. Zincirler arası bazı işlemlerde projeler yerel belirteç tokenları kullanmamaktadır. (WETH) Ancak Stargate bu konuda işlemlerin yerel belirteçler ile gerçekleşmesine olanak sağlar. Bunun yanında Stargate, zincirler üzerindeki likit varlık konusunda birden fazla zincirde tek likidite havuz avantajı vardır. Bunun sonucunda kullanıcılar daha derin likidite havuzlarına erişim sağlayabilmektedirler.

STG Token Ekonomisi

Stargate Finance’nin yerel belirteci olan STG token ekosistem içerisinde birçok alanda kullanılmaktadır. Oylamalarda aktif olarak kullanılması en bariz kullanım alanıdır. Bunun dışında bu protokol aracılığıyla STG token kullanılmayan her transfer, tekrardan ekosistemdeki kullanıcılar ve uygulamalara ödenmek üzere belli bir kesintiye uğrar. Kullanıcılar, STG token kilitleyip veSTG token elde edebilmektedir. Bunun için protokolde bir varlığınızın bulunması ve dilediğiniz havuz özelinde minimum 1 ay maksimum 3 yıl olacak şekilde kilitleme yapmanız gerekmektedir.

En son gelişmelerden haberdar olmak için TwitterInstagramYouTube ve LinkedIn üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi Telegram kanalından bize iletebilirsiniz.

Latest Articles

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...