Solidity Nedir? Akıllı Sözleşme Programlama Dili

Merkezi olmayan uygulamalar (dApp)’ler ve birçok web3 çözümünün geliştirilmesi için akıllı sözleşmeler kullanılır. Halihazırda birçok dApp, Ethereum blok zincirinde geliştirdiği için Solidity programlama dili yazılım geliştiriciler için tercih edilmeye başlamıştır. Bu yazımızda yeni başlayanlar için Solidity programlama dili hakkında önemli kavramlara değineceğiz.

Solidity Programlama Dili Nedir?

Solidity, başta Ethereum olmak üzere çeşitli blok zincirlerinde akıllı sözleşmeler geliştirmek için kullanılan nesne yönelimli (object-oriented) programlama dilidir.  Solidity dili geliştirilirken Python, JavaScript ve C++ dillerinden etkilenilmiştir. Akıllı sözleşmeler, uygulamaların blokchain ağı ile etkileşime geçmelerini ve işlem kayıtlarının tutulmasını sağlar. Bu nedenle blockchain tabanlı yazılım geliştirenler için akıllı kontrat kullanımı çok önemlidir.

Solidity programlama dilinin ana işlevi yazılan kodların Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinde derlenmesini sağlamaktır. Solidity, C ve C++ gibi birçok programlama diline benzer. Sınıflar, Aritmetik operatörler, değişkenler, fonksiyonlar, string manipülasyonları gibi yaygın programla dili konseptleri Solidity’de de mevcuttur.

Solidity, Ethereum ekibi tarafından geliştirilmiş olsa da kullanılabildiği blockchain platformlarının çeşitliliği genişlemektedir. Şu anda Solidity ile geliştirme yapılabilen blockchain platformları şöyledir:

  • Ethereum
  • Ethereum Classic
  • Tron
  • Hedera Hashgraph
  • Avalanche C-Chain
  • Tron
  • Binance Smart Chain
  • Counterparty

Solidity dilini geliştirmek için kod editörü olarak Microsoft Visual Studio veya Microsoft Visual Studio Code (VScode) kullanılabilir. Solidity henüz yeni sayılabilecek bir dil olsa da hızla gelişmektedir. Solidity dilini detaylıca incelemek için buraya tıklayarak resmi web sitesine gidebilirsiniz.

Solidity ile Neler Yapılabilir?

Solidity, akıllı sözleşmeler geliştirebilmek için hazırlanmış üst düzey bir programlama dilidir. Solidity kullanarak yapılabilecek geliştirmeler akıllı sözleşmelerin kullanıldığı her alanda lazımdır. Solidity ile çok imzalı kripto para cüzdanları, kitle fonlaması sistemleri, oylama sistemleri, bankacılık ve finans uygulamaları, alışveriş sistemleri gibi çok çeşitli geliştirmeler yapılabilir.

Ücretsiz Solidity Dersleri

Akıllı kontrat geliştiricilerine olan ihtiyaç merkezi uygulamaların artışıyla birlikte her geçen gün artıyor. Bu nedenle Solidity öğrenerek kariyerine bu alanda devam etmek isteyen birçok kişi bulunuyor. Ücretsiz bir şekilde Solidity programlama öğrenebileceğiz bazı ücretsiz eğitimleri şöyledir:

Özetle

Özetle, akıllı kontratlar geliştirmek için Solidity programlama dili şu anda en fazla kullanılan dildir. dApp projelerinin büyük bir çoğunluğu açık bir blok zinciri olan Ethreum üzerinden geliştirdiğinden Solidity bilmek avantaj yaratmaktadır. Kariyerinizi bu alanda şekillendirmek istiyorsanız Solidity dilinde kendinizi geliştirip web sitemiz üzerinden iş ilanlarını takip edebilirsiniz.

En son gelişmelerden haberdar olmak için Digicentralized Twitter ve Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...