En İyi Web3 Framework’leri Hangileridir ve Ne İşe Yararlar?

Merkezi denetim olmadan insanların mal, hizmet ve bilgi alışverişinde bulunabildiği bir dünya web3.0 ile hayal edilebilir. Sosyal medyanın merkezi olmadığı ve içeriğin sansür edilmediği bir dünya web3.0 ile var olabilir. Bu web3.0 ve teknoloji gelişiminin geleceği web3 çerçevelerinde yatıyor. Web3.0’a geçiş, yeni özellikler, mimariler ve uygulamalar getirerek internetin büyük bir revizyonunu temsil ediyor.

Web3.0 ve Web3.0 Çerçevesi Nedir?

Web 3.0,web’in üçüncü büyük sürümüdür, geniş çapta benimsenmiştir ve endüstride devrim yaratmaktadır. Temelde hizmetler, sunucular, uygulamalar ve platformlardan oluşan tamamen yeniden tasarlanmış bir İnternet mimarisidir.

Web 3.0 çerçevesi, herkesin web üzerinde çalışan uygulamaları oluşturmasını ve çalıştırmasını kolaylaştıran bir yazılımdır. Tüm istemci tarafı içeriğin görüntülenmesini ve etkileşimini yöneten, kullanıcı veri izinlerini güvence altına alan ve yöneten, herhangi bir web uygulamasının gerektirdiği günlük görevleri gerçekleştirmenize izin veren bir araçlar koleksiyonudur.

Blockchain teknolojisinin gelişimi, merkezi olmayan token (NFT) pazar yerleri dahil olmak üzere merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesini kolaylaştıran yeni çerçevelere yol açmıştır. Ethereum blok zinciri, NFT’ler için en popüler platformdur. NFT’ler, onları benzersiz kılan belirli özelliklere sahip benzersiz dijital varlıklardır.

En popüler web3 framework’leri:

1) Truffle Framework

Consensys tarafından Şubat 2017’de piyasaya sürülen Truffle, yazılım geliştiriciler için entegre bir geliştirme ortamı olarak hizmet veriyor. Akıllı sözleşme geliştirme ve hata ayıklama, bağımsız paket yönetimi ve uygun dağıtım için gereken üst düzey araçları sağlar.

 • Truffle Framework, bir Ethereum geliştirme çerçevesidir.
 • Javascript ile yazılmıştır ve tamamen çerçeveden bağımsızdır.
 • React, Vue veya Angular gibi herhangi bir çerçeve kullanılarak DApp’lerin geliştirilmesini ve test edilmesini destekler. 
 • Truffle ile oluşturulan her DApp, proje için yapılandırma ayarlarını içeren bir truffle-config dosyasına sahiptir.

2) Hardhat Framework

Hardhat Framework protokolü, üçüncü taraf geliştiricilere mümkün olan en kısa sürede piyasaya sürmek için ihtiyaç duydukları araçları ve kaynakları sağlamayı amaçlar.

Şirket, dijital varlık alışverişi (bağımsız pazarlar oluşturma seçeneği) oluşturmak için hazır bir altyapı sağlayarak, kullanıcıların toplulukları içinde mal ve hizmet alışverişinde bulunmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

 • Kullanıcıların kendi pazar yerlerini oluşturmaları ve çalıştırmaları için yeni bir yol sunan merkezi olmayan bir pazar yeridir.
 • Özel blockchain teknolojisi eklemek için genişletilebilir bir eklenti mimarisine sahiptir ve hem Ruby on Rails (RoR) hem de Django web geliştirme çerçevelerini destekler.
 • Hardhat, merkezi olmayan uygulamaları geliştirmeyi kolay ve hızlı hale getiren model odaklı bir çerçevedir.

3)Brownie Framework

Brownie Çerçevesi, NFT pazarının tüm katılımcılarının otomatik olarak etkileşime girdiği Nash Dengesine dayalı, hızla gelişen merkezi olmayan ticaret uygulamaları için bir blok zinciri çerçevesidir. 

 • Brownie, blockchain uygulamaları geliştirmek için Node.js’de yazılmış bir çerçevedir.
 • Bu çerçevenin avantajı, geliştiricilerin blok zincirine özgü kodu yeniden icat etme ihtiyacını ortadan kaldırarak öncelikle uygulama mantığına odaklanabilmeleridir.
 • Blockchain’ler üzerinde akıllı sözleşmeler kullanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturmanıza ve “oracles” kullanarak birden çok blockchain çalıştırmanıza olanak tanıyan üst düzey bir çerçevedir.
 • Tamamen Java ile yazılmış olup, diğer çerçevelere kıyasla başka herhangi bir üçüncü taraf araç veya kitaplık gerektirmez.

4)OpenZeppelin SDK

OpenZeppelin SDK, Şubat 2018’de açık kaynaklı bir çerçeve olarak başlatıldı ve Python ile yazıldı. Hem NFT hem de ERC721 belirteçlerini destekler, bu da onu her iki dijital varlık türünü de içeren dApp’ler oluşturmak için ideal hale getirir. 

 • Blockchain geliştiricileri, bunu Ethereum, NEO ve EOS gibi birden çok ağda çalışan projeler oluşturmak için de kullanabilir. 
 • Akıllı sözleşmelerin güvenlik düzeyi konusunda endişe duyan güvenlik uzmanları ve yazılım geliştiricilerden oluşan bir ekip, OpenZeppelin’i geliştirdi. 
 • Ayrıca, güvenli testlere, çevrimdışı derlemelere ve test ağları da dahil olmak üzere birden çok etki alanına konuşlandırmaya ve daha da iyisine izin veren Jesta adlı bir geliştirme ortamına sahiptir.

5)Chainlink SDK

Tüm blok zinciri tabanlı pazar yerleri ve açık artırma platformları, çekirdeklerini güçlendirmek için üçüncü taraf hizmetleri kullanır. Oracles adı verilen bu üçüncü taraf hizmetleri, zincir dışı veriler, fiyat akışı ve tahmin pazarları gibi temel işlevler için kullanılır. 

 • Chainlink, Node.js, Python, GO, C++ ve Java dahil olmak üzere çeşitli yazılım ve donanım teknolojileri üzerine kuruludur. 
 • Kripto para birimi akıllı sözleşmeleri ile veri beslemeleri, çeşitli web API’leri ve geleneksel banka hesabı ödemeleri gibi zincir dışı kaynaklar arasında köprü oluşturan blok zinciri tabanlı ara katman yazılımıdır. 
 • Chainlink ekibi, mevcut değer sistemleri ile blockchain ağları arasında güvenli, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir köprüler oluşturarak bunları güvenli ve sorunsuz bir şekilde birbirine bağlar.

En son gelişmelerden haberdar olmak için TwitterInstagramYouTube ve LinkedIn üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi Telegram kanalından bize iletebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...