Blockchain Ekosisteminde Bu Hafta Neler Oldu?|21–27 Kasım

Blockchain ekosistemindeki gelişmelerden haberdar olmanız için haftanın öne çıkan başlıklarını sizler için derledik. Kısa haber özetlerimizi okuyarak güncel kalabilirsiniz. İşte, bu hafta blockchain ekosisteminde olup bitenler!

Binance, Rezerv Kanıtı (Proof of Reserves) sistemini yayınladı

FTX’in hızla gerçekleşen iflas sürecinde adı sıklıkla geçen Binance, kullanıcılarına karşı her zamana şeffaf olacağını dile getirerek Proof of Reserve (Rezerv Kanıtı) kullanacaklarını açıklamıştı. Binance tarafından yapılan resmi açıklamada bu özelliğin ilk olarak BTC ile başlayacağı ve birkaç hafta sonra diğer tokenlar ve ağlarına ekleneceği ifade edildi.

Apollo ve Hamilton Lane, yeni blockchain yatırım ürünü için ortaklık yaptı

Global varlık yönetimi şirketleri Apollo ve Hamilton Lane, fintech şirketi Figure’ün geliştirdiği Digital Fund Services (Dijital Fon Hizmetleri) platformunu kullanarak blockchain yatırım aracı oluşturmaya hazırlanıyor. Apollo’nun Ortağı ve Baş Bilişim Sorumlusu Jamey Lamanna, “Apollo’da, en acil iş zorluklarımızı çözmek için yenilikçi finansal teknolojiden yararlanıyoruz” dedi.

Figure, Provenance blok zinciri aracılığıyla finansal hizmetler sağlayan bir fintech şirketidir. DFS platformu, zincir üstü fon aboneliklerini ve devam eden fon işlenmelerinin yönetimini sağlar. Figure yetkilileri çıkarılacak yeni üründe; DFS’nin doğrulanmış müşterin kimlik bilgilerinin anonimleştirilmiş bir kaydının zincirde saklanmasını ve birden fazla fonda kullanılmasını sağlayan evrensel pasaportlama özelliğinden yararlanılacağını ifade etti.

Metatime, üç yılda 100 milyar dolar pazar payına ulaşmayı hedefliyor

2022 yılında Yıldız Teknopark’ta kurulan Metatime, dünyanın en geniş kapsamlı blockchain ekosistemini inşa ederek globaldeki rakipleri çekişmeli bir rekabete hazırlanıyor. Metatime, kendi oluşturduğu blok zincir ağı Metachain üzerinde verilerin saklanması, akıllı kontrat, dijital varlık yönetimi, NFT platformu, stablecoin, borsa, reel varlıkların dijital varlıklara dönüştürülmesi gibi 70’in üzerinde dijital ürünü ile dikkat çekiyor. Şirketin amacı üç yıl içerisinde dünyanın en büyük 3 ekosisteminden biri olmak ve 100 milyar dolar pazar payına ulaşmak.

Metatime kurucu ortağı Yusuf Sevim, konu hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle aktardı:

“MetaChain blokzinciri ile dünyanın en kapsayıcı ekosistemini inşa ederek büyük bir ekonomik değeri Türkiye’ye kazandıracağız. Metatime’ın şeffaf veri alışverişine olanak tanıyan, veri sızıntılarının ve manipülasyonunun önüne geçen güvenli ve verimli altyapısı sayesinde kısa süre içinde globaldeki örneklerini geride bırakacağını öngörüyoruz. Vizyonumuz içinde, uluslararası ölçekte blockhain ağları içerisinde ilk sıraya yükselmek yer alıyor. Türkiye’de mevcut 5 milyonun üzerinde dijital varlık kullanıcısının itibari varlıklarını ülke içinde tutarak, ilk üç yılda 100 milyar USD’nin üzerinde bir pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. Üstelik bunun karşılıklarını da tamamen Türk bankalarında şeffaf bir şekilde muhafaza etmek suretiyle hem teknolojimizle hem stratejimizle ülkemize azami katma değer sağlamak istiyoruz”

Fenix Games, blockchain oyun yayıncılığı için 150 milyon dolar yatırım aldı

Fenix Games, blockchain oyunlarının pazara dahil edilmesinde rol oynayan bir yayıncı platformu yaratma fikriyle 150 milyon dolar topladı. Yatırımcıların arasında Phoenix Grup ve Cypher Capital de yer aldı.

StarkNet, programlama dili derleyicisi Cairo 1.0’ı tamamen açık kaynaklı yaptı

StarkNet, geliştiricilere güvenli bir platform sağlayan, Ethereum’u ölçeklendirmek için en popüler L2 çözümlerinden birisidir. StarkNet yığınının açık kaynak kullanımını vaadini gerçekleştirmeye yönelik olarak programlama dili derleyicisi Cairo 1.0 tamamen açık kaynaklı hale getirildi.  Artık geliştiriciler, basit programları yerel olarak derleyip çalıştırabilme imkanına sahiptir.

Unity, Tezos Blockchain’i Oyun Geliştirme Motoruna Entegre Ediyor

Yakın zamanda Web3 yazılım geliştirme kitini piyasaya süren Unity, Tezos blockchain ile ortaklığa vardıklarını duyurdu. Web3 SDK, oyun geliştiricilere, veri incelemesi ve akıllı sözleşme çağrıları ile ilgili olarak Tezos blockchain ile tam olarak etkileşim kurma özgürlüğü verecek.

Ayrıca kit, blockchain cüzdanlarını eşleştirme özelliğine sahiptir. Tezos entegrasyonu sayesinde Tezos’ta akıllı sözleşmelere erişim sağlayacaktır. Sonuç olarak, kullanıcılar sanal para birimi işlemleri, oyun içi varlık üretimi ve oyun içindeki halka açık pazarlardaki varlıkları içeren ticaret gibi zincir üstü özelliklere erişebilecektir.

En son gelişmelerden haberdar olmak için Digicentralized Twitter ve Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...