Stablecoin Nedir?

Bitcoin gibi birçok popüler kripto paranın ticari faaliyetlerde kullanımını gittikçe yaygınlaşmıştır. Bitcoin gibi kripto paraların fiyatındaki ve döviz kurundaki yüksek değişim rutin işlemler yapan kullanıcılara olumsuz yansımaktadır. İşte bu sorun için çözüm arayışında stablecoin yani stabil kripto paralar bulunmuştur.

Stablecoin Nedir?

Stablecoin, fiyatı bir itibari paraya, altın gibi değerli bir metale veya kripto paraya sabitlenmiş olan kripto paradır. Stablecoin fiyat istikrarı sağlamayı amaçladığı için kullanım alanı olarak Bitcoin ve altcoinlerden ayrılırlar. Fiyat istikrarı sunduğu için düzenli olarak bir sistemi kullanması gereken kullanıcıların işlem yapmasını kolaylaştırır.

Stablecoin’lerin fiyatlarının stabil olması uluslararası para transferleri için düşük maliyetli ve hızlı bir çözüm olarak görülmeye başlamalarını sağlamıştır. Amacı ve sunduğu kullanım kolaylığı nedeniyle stabil kripto paralar projelerde karşımıza daha sık çıkmaya başlayacaktır.

Stablecoin Ne İşe Yarar?

Kripto paralardaki yüksek dalgalanma yatırımcılar için cezbedici bir özellik olsa da rutin işlemler yapan kullanıcılar için bu durum kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir. Örneğin; Eylül 2020’de Bitcoin fiyatı 10.000 dolar seviyelerindeyken Eylül 2021’de 41.000 dolar seviyesine yükselmiş Eylül 2022’de ise 19.000 dolar seviyesine gerilemiştir. Böyle bir durumda işlem yapanlar yaşanılan dalgalanmalardan endişe duyarak kripto para kullanmaktan uzaklaşmaktadır.

Stablecoinler ise kullanıcılar için dalgalanmadan uzak güvenli bir liman olarak temsil edilebilir. Dövizdeki ve kripto para borsasındaki yüksek değişimlerden fiyatı etkilenmez bu sayede stabil kullanım imkanı sunar. Bu nedenle kripto para borsalarında ve merkeziyetsiz finans (defi) uygulamalarına girerken paranın değeri koruyabilmek amacıyla stabil kripto paralar kullanılır.

Stablecoinler uluslararası para transferlerinde SWIFt’e göre daha düşük maliyetli ve hızlı olduğu için yenilikçi bir çözüm olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle birçok ödeme altyapısı stablecoin ile ödeme yapmayı desteklemeye başlamıştır.

Stablecoin Türleri Nelerdir?

Kripto para birimlerinin yüksek dalgalanmasına bir alternatif olarak doğan stablecoin’lerin birden çok türü mevcuttur. Paranın değerinin dengelenmek için kullanılan mekanizmaya göre stablecoin türleri şöyledir:

İtibari Para (Fiat) Teminatlı Stablecoin

İtibari para teminatlı stablecoin’ler, dolar, TL gibi itibari para birimlerinin rezervini tutarak stablecoin’in değerinin garanti altına alırlar. Destekleyici varlığa duyulan güven stablecoin’in istikrarı için oldukça önemlidir. İtibari para teminatlı stablecoin piyasaya ilk çıkan ve halen en fazla kullanılan stablecoin türüdür. Yaygın olarak ABD doları ve Euro ile sabitlendikleri görülür. TRYB(BiLira) ise Türk Lirası destekli stablecoin’dir.

Kripto para teminatlı stablecoin

Kripto para teminatlı stablecoin, farklı bir kripto para birimi tarafından desteklenerek fiyatı dengede tutulmaya çalışılan türdür. İtibari para teminatlı stablecoin’lerde teminatlandırma blockchain dışında gerçekleşirken kripto para teminatlı stablecoin’lerde akıllı sözleşmeler aracılığıyla blockchain ağında teminatlandırılır.

Algoritmik Stablecoin

Algoritmik stablecoin’lerin arzı belli bir algoritmaya göre hazırlanmış bilgisayar programıyla değeri sabit tutulmaya çalışılır. Genellikle algoritma ile iki coin birbirine bağlanır ve ardından kullanıcıların arz-talep değesine göre fiyatta ayarlama yapılır.

En Popüler Stablecoinler Hangileri?

Stablecoin henüz yeni bir kripto para yaklaşımı olmasına rağmen sağladığı kullanım kolaylıklarından dolayı giderek yaygınlaşmaktadır. Şu anda yaygın olarak kullanılan popüler stablecoin’ler şöyledir:

  • Tether (USDT)
  • Binance USD (BUSD)
  • USD Coin (USDC)
  • Dai (DAI)
  • Pax Dollar (USDP)
  • TrueUSD (TUSD)
  • Stasis Euro (EURS)

Özetle

Eğer kripto para fiyatlarındaki ani yükseliş ve düşüşlerden dolayı kullanıcı deneyimi düşen bir proje varsa stablecoin kullanımı doğru bir çözüm olabilir. Artık kendine merkeziyetsiz uygulamalarda da kullanım alanı bulmuş olan stablecoin’ler merkeziyetsiz finans için önemli bir araçtır. Bu alanda iş ve yatırım yapmak isteyenler stablecoin regülasyonlarını inceledikten sonra harekete geçmelidirler.

En son gelişmelerden haberdar olmak için Digicentralized Twitter ve Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...