NFT Staking Nedir ve Nasıl Çalışır?

Pasif gelir elde etmenin yeni yöntemlerinden birisi olan NFT staking nedir ve nasıl çalışır birçok kişi tarafından merak ediliyor. NFT para kazandırır mı diye düşünenler, NFT satmadan para kazandıran staking yöntemini kullanmaya yönelebilir. NFT stake etmekle ilgili en çok merak edilen soruları bu yazımızda yanıtlandıracağız.

NFT Staking Nedir?

NFT staking, değiştirilemeyen token olan NFT’lerin bir protokole veya platforma bağlanarak blok zincirinde çalışmaya koyulmasıdır. NFT sahibi belirli ödüller karşılığında NFT’lerini özel bir platforma kilitlemiş olur. Aslında NFT stake etmenin DeFi ve kripto para stake etmekten pek bir farkı yoktur.

Basit olarak NFT staking, bir NFT’nin kiralanması olarak düşünülebilir. NFT’lerin en büyük problemlerinden birisi likidite azlığı olduğu için, likidite azlığını önlemek amacıyla NFT stake çözümü bulunmuştur. NFT sahipleri ellerindeki NFT’leri bir platformda stake eder, bunun karşılığında ise kripto para kazanır. Yani NFT’si kullanıldıkça kira bedeli alır gibi ödül alır. Bu nedenle NFT staking NFT dünyası için yeni bir gelir modeli oluşturmuştur.

NFT Staking Nasıl Çalışır?

NFT staking işleminin çalışma mantığını gerçek hayatta vadeli hesaba benzetebiliriz. Para belirlenen süre boyunca hesapta kalır, vade süresi dolduğunda faiz kazanılır. NFT stake etmek de tıpkı böyledir. NFT, bir platforma kilitlenir, kilitlendiği vade süresince sahibi tarafından kullanılamaz. Sahibi ise buna karşılık olarak kripto para veya başka ödüller kazanır. NFT’den para kazanmak isteyenler NFT nasıl stake edilir bilmesi faydalı olur.

Kısaca NFT staking şöyle çalışır:

 • NFT’ler, stake edilecek platforma uyumlu kripto cüzdanında tutulur.
 • Stake sözleşmesi gönderilir ve NFT sözleşmede belirtilen süre boyunca platform tarafından kilitlenir.
 • Stake platformu NFT’leri kilitledikten sonra ödül kazanılmaya başlanır.

NFT stake etme karşılığında platformun sunmuş olduğu ödüller birbirinden çok farklıdır. Bu işi ciddi anlamda düşünen kişiler sözleşmeleri dikkatlice incelemelidir. Sözleşmede anlaşılmayan veya açık görülen bir nokta varsa asla stake edilmemelidir.

NFT Staking ile Pasif Gelir Elde Etme

NFT denilince hala birçoğunun aklına farklı maymun tasvirlerinden oluşan dijital çizimler gelmektedir. Bu çizimlerin akılda kalıcı olmasının sebebi ise bazılarının çok yüksek fiyatlara satışının yapılmasıdır. Tabi ki bunların dışında çok farklı amaçlarda, oldukça kaliteli dijital çizimler de sanatçılarına iyi paralar kazandırmıştır. Hal böyle olunca birçok kişi NFT yatırımı yapmaya yönelmiştir.

NFT para kazandırır mı, NFT’den nasıl para kazandırır diyenler için NFT staking iyi bir tercih olabilir. NFT’leri elde tutup değerlenmesini beklemek yerine, para kazanmak için güzel bir yoldur. NFT’lerini stake edenler kendilerine pasif gelir yaratabilirler. NFT ile pasif gelir oluşturma birçok kişiyi heyecanlandırabilir ancak derin araştırmalar yapılmadan bu işe kalkışılmamalıdır.

NFT’ler hakkında çok daha fazla bilgi edinmek için “NFT Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

NFT’ler Nerede Stake Edilebilir?

NFT stake etmek henüz çok yaygın olmadığı için bu işlemi yapan çok fazla platform sayısı kripto para stake etmeye göre oldukça düşüktür. Genellikle NFT staking yapan platformlar genellikle oyna-kazan oyunlarıdır. Ancak her türlü NFT’yi stake eden platformlar da vardır. İlerleyen zamanlarda daha fazla platformun NFT stake etmeye başlaması beklenmektedir.

NFT staking edilebilen popüler platformlar şunlardır:

 • Zookeeper
 • MOBOX
 • NFTX
 • Doge Capital
 • Kira
 • SplinterLands
 • Axie Infinity
 • WhenStaking

Latest Articles

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...