Blockchain Ekosisteminde Bu Hafta Neler Oldu? | 30 Ocak–5 Şubat

Blockchain ekosistemindeki gelişmelerden haberdar olmanız için haftanın öne çıkan başlıklarını sizler için derledik. Kısa haber özetlerini okuyarak güncel kalabilirsiniz. İşte, bu hafta blockchain ekosisteminde olup bitenler!

Amazon, Bir NFT Girişimi Başlatmaya Hazırlanıyor

Yatırımcılara haber ve bilgi kaynağı sağlayan Blockworks sitesinde yayımlanan habere göre Amazon bir dijital varlık şirketi kurmaya ve baharda NFT programını başlatmaya hazırlanıyor. Haberde yer alan bilgilere göre Amazon, blokzincir tabanlı oyunlar ve bununla ilgili NFT uygulamalarına odaklanmış durumda. Konuya yakın kaynaklara göre Amazon, müşterilerine blockchain tabanlı oyunları oynama ve süreç içinde ücretsiz NFT’ler hak etme imkanı vermeyi değerlendiriyor. Kaynaklar Amazon’un bu projesinin henüz geliştirilme aşamasında olduğunu ve Amazon şirketinin Nisan ayında projeyi açıklayabileceğini belirtiyor.

Kazakistan Parlamentosu Kripto Para Madenciliğini ve Kripto Para Borsalarını Düzenleyen Yasayı Kabul Etti

Kazakistan Parlamentosu “Kazakistan Cumhuriyeti’nde Dijital Varlıklar Hakkında” başlıklı kripto para madenciliği ve kripto borsalarını düzenleyen yasayı onayladı. Birkaç yasa tasarısı da dahil olmak üzere yeni mevzuat, ülkedeki kripto para birimlerinin dolaşımını düzenleyecek ve kripto madenciliği ile borsalar için bir lisanslama rejimini zorunlu kılacak.

❔Ufak Bilgi 

Bir Orta Asya ülkesi olan Kazakistan, kripto para madenciliği konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Ülke son bir yılı aşkın süredir Bitcoin madenciliği konusunda, Rusya’yı geride bırakarak, dünya üzerinde üçüncü ülke konumuna yerleşti. (Tradingwiew)

Elon Musk’tan Twitter İçin Yeni Ödeme Sistemi Planı

Financial Times’ın iki şirket kaynağından edindiği bilgiye göre, Twitter yönetiminde bulunan ve Musk’a yakın isimlerden biri olan Esther Crawford, küçük bir ekiple platformdaki ödemeleri kolaylaştırmak için yeni çalışmalara başladı.

Musk’ın Twitter’ı, Çin’deki WeChat benzeri, her şeyi içeren bir uygulamaya dönüştürmek istediği düşünülüyor. Bu tip uygulamalarda mesajlaşma, para transferi ve satın almalar birlikte yer alıyor. Öte yandan tasarruf hesapları ve banka kartları gibi finansal teknoloji hizmetlerinin de buraya entegre edilmesi planlanıyor. Twitter ayrıca ABD’de düzenleyici kurumlardan gerekli izinleri almak için başvurularda bulunmaya başladı. Kaynaklardan biri, 1 yıl içerisinde izinlerin tamamlanabileceğini belirtti.

Son olarak kaynaklardan edinilen bilgilere göre Musk sistemin başta itibari para ile çalışmasını ancak sonrasında kripto paraların entegre edilebilmesini istedi. Musk’ın kripto ödemelerine yeşil ışık yakacağı haberi üzerine Elon Musk’la popülerleşen kripto varlık Dogecoin’de bu haberden nasibini aldı 🙂

Meta, 2022’de Metaverse Initiative’de 13.7 milyar Dolar Kaybetti

Meta’nın kısa bir süre önce açıkladığı resmi kazanç raporlarına göre Meta Platforms, artırılmış ve sanal gerçeklik operasyonlarını yöneten ve bu alanda içerikler geliştiren Facebook Reality Labs (FRL) bölümünde büyük miktarda bir kayıp yaşadı.

Yayımlanan raporlara göre Meta’nın metaverse bölümü olan Facebook Reality Labs, 2022 yılındaki 3.7 milyar dolarlık kayıptan daha yüksek olan 4.4 milyar dolarlık analist tahminlerine göre, nispeten daha iyimser bir sonuç olan son çeyrekte 4.3 milyar dolarlık net zarar açıkladı. Şirketin raporlarına göre 2022 yılının tamamında Meta, 2021 yılındaki 2.3 milyar dolarlık gelir üzerinden 10.2 milyar dolar zarara oranla, 2022 yılında 2.2 milyar dolarlık gelirle 13.7 milyar dolarlık bir kayıp yaşamış oldu.

(CryptoPotato)

MetaMask Kripto Cüzdanları için Yeni Gizlilik Özelliklerini Açıkladı

2 Şubat’ta, sektörün önde gelen kripto cüzdanı MetaMask, kullanıcıların gizlilik ve güvenlik ayarlarında cüzdan oluşturma ve yükseltmeler için bir güncelleme yayınlayacağını duyurdu.

Gelişmiş gizlilik ayarları altında, kullanıcılar artık üçüncü taraf hizmetlere istek gönderen özellikleri değiştirebileceklerini belirten MetaMask, bunun kimlik avı tespitine ve gelen işlemlerin tanımlanmasına yardımcı olacağını belirtti.

Orion Protokolü Reentrancy Saldırısı ile 3 Milyon Dolarlık Hacklendi

CeFi ve DeFi borsaları için bir likidite toplayıcısı olan Orion Protocol, Perşembe günü hem Ethereum hem de Binance Akıllı Zincir (BSC) dağıtımlarında çekirdek sözleşmesinin saldırıya uğradığını fark etti. Orion CEO’su Alexey Koloskov, olayın meydana gelmesinden kısa bir süre sonra olay hakkında aşağıdaki açıklamayı yaptı.

“Sorunun çekirdek protokol kodumuzdaki herhangi bir eksiklikten kaynaklanmadığına, bunun yerine deneysel ve özel aracılarımız tarafından kullanılan akıllı sözleşmelerden birinde üçüncü taraf kütüphanelerinin karıştırılmasındaki bir güvenlik açığından kaynaklanmış olabileceğine inanmak için nedenlerimiz var.”

Samsung, Google ve Qualcomm Ortaklığında Kendi Metaverse Başlığı Üzerinde Çalışıyor

Koreli telefon şirket Samsung, metaverse ve sanal gerçeklik (VR) pazarlarına yakında kendi ürünüyle giriş yapacağını açıkladı. Şirket, bir VR başlığı üretimine işaret ederek “genişletilmiş gerçeklik” donanımı üzerinde çalıştığını duyurdu.

Samsung mobil deneyimler bölümü başkanı TM Roh, böyle bir cihaz üzerinde çalışıldığını doğruladı, ancak donanım için bir lansman için bir tarih belirtmedi. Bununla birlikte, efsane çip üreticisi Qualcomm’un ve Google’ın ortak olarak yer aldığını ekledi.

Online Alışveriş Devi Ebay NFT ve Web3 Alanında Yeni İş İlanları Yayımladı

Linkedin’de yayınlanan Ebay iş ilanlarına göre, e-ticaret şirketi Nitelikli Fikri Tapu (NFT) teknolojisi ve Web3 alanında çeşitli pozisyonlar deneyimli kişiler arıyor. Yeni iş ilanları arasında “Kripto Para Avukatı”, Knownorigin için “Topluluk Yöneticisi” ve Knownorigin için “Pazarlama Yöneticisi” gibi pozisyonlar yer alıyor.

Solana Hacker House İstanbul

Türk Web3 geliştirici camiası İstanbul’da Solana tarafından düzenlenen Solana Hacker House ile web3 projeleri hakkında faydalı bilgiler elde etti. Solana Lab core mühendislerinin de bulunduğu etkinlikte DeFi, NFT gibi pek çok konuda workshop ve konuşmalar düzenlendi.

Toplamda 5 gün olarak planlanan etkinlikte 4 gün arkada kalırken etkinliğe düzenleyen kişiler ve sponsorların öğrenci kulüplerine başta destek vermemesi dikkat çekti. Superteam ekibi tepkiden sonra öğrenci kulüplerine destek vereceğini belirtti. Açıklamadan sonra Superteam ekibine ulaşan topluluklar etkinliğe katılma fırsatı buldular. 

Bitci Summit 

Türkiye’nin önde gelen yerli kripto para borsalarından Bitci, Bodrum’da gerçekleştireceği Bitci Summit 2023’ün ilk günü geride kaldı. Tüm Bitci Holding kuruluşlarının yol haritalarının ve stratejilerinin paylaşıldığı etkinlik aynı zamanda Twitter üzerinde canlı bir şekilde yayınlandı.

En son gelişmelerden haberdar olmak için Digicentralized Twitter ve Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

Latest Articles

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...