Token Sözleşme Adresi Nedir?

Dijital varlıkların ve kripto para birimlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, token kavramı blok zinciri teknolojisinin merkezinde önemli bir rol oynamıştır. Tokenlar, blok zincirleri üzerinde temsil edilen dijital varlıkları ifade eder ve çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Bu kapsamlı kavramın içerisinde, “token sözleşmesi adresi” gibi terimler, özellikle kripto para topluluğunda yaygın olarak kullanılan terimlerdir. Bu yazıda, token sözleşmesi adresinin ne olduğunu, nasıl bulunabileceğini daha yakından inceleyeceğiz. 

Token Sözleşmesi Nedir?

Bir token sözleşmesi aslında basitçe bir Ethereum akıllı sözleşmesidir. “Token göndermek” terimi “birisi tarafından yazılan ve dağıtılan bir akıllı sözleşme üzerindeki bir yöntemi çağırmak” anlamına gelir. Günün sonunda, bir token sözleşmesi, adresleri bakiyelere eşleme işlevini görür ve bakiyelerden eklemek ve çıkarmak için belirli yöntemleri içerir.

Asıl tokenları temsil eden ise bu bakiyelerdir. Birinin “tokenları var” demesi, o kişinin token sözleşmesindeki bakiyesinin sıfır olmadığı anlamına gelir. Bu bakiyeler, para, bir oyun içinde deneyim puanları, mülkiyet hakları veya oy hakları gibi çeşitli varlıkları temsil edebilir. Her bir tür token farklı token sözleşmelerinde saklanabilir.

Token Standartları

Token kavramı basit olmasına rağmen, uygulamada çeşitli karmaşıklıklara sahiptir. Ethereum’daki her şey akıllı sözleşmelerden oluştuğu için ve akıllı sözleşmelerin ne yapması gerektiği konusunda belirli kurallar olmadığı için, topluluk akıllı sözleşmelerin diğer sözleşmelerle nasıl işbirliği yapabileceğini belgelemek için çeşitli standartlar geliştirmiştir (EIP veya ERC olarak adlandırılır).

ERC20: Değiştirilebilir varlıklar için en yaygın kullanılan token standardı, ancak basitliği nedeniyle biraz sınırlıdır.

ERC721:Genellikle koleksiyon öğeleri ve oyunlar gibi dijital varlıklar için kullanılan, bu varlıkların benzersiz olduğu ve takas edilemez olduğu bir kripto token standardıdır.  

ERC777: Değiştirilebilir tokenlar için daha zengin bir standart, yeni kullanım durumlarına imkan tanır ve geçmiş deneyimlere dayanır.

Token Sözleşmesi Adresi Nedir?

Örnek olarak Ethereum’u ele alalım; Ethereum blok zincirinde iki tür hesap bulunmaktadır:

1. Bireysel Hesap: Ethereum cüzdanları tarafından bireysel kullanım için oluşturulan hesaplardır. Bu hesaplar, bir genel anahtar ve bir özel anahtar çiftinden oluşur.

2. Sözleşme Hesabı: Solidity gibi programlama dilleriyle yazılmış kod ve verilerden oluşan hesaplardır. Örneğin, Ethereum’da bir ERC20 tokeni oluşturmak için bir sözleşme hesabı oluşturursunuz. Bu hesap, özel anahtarla yönetilmeyen bir adresi temsil eder. Sözleşme, tokenlar gibi özel bir mantığı yöneten ve Ethereum blok zincirindeki özel bir adreste saklanan bir akıllı sözleşme içerir.

Token sözleşmesi adresi, bu tür bir sözleşmenin yer aldığı özel Ethereum adresidir. Bu adresi kullanarak, sözleşme tarafından tutulan bakiyeleri ve diğer sözleşme ayrıntılarını kontrol edebilirsiniz.

Token Sözleşme Adresi Nasıl Bulunur?

Basitçe blok gezginine gidin ve seçtiğiniz tokenı arayarak token sözleşme adresini bulabilirsiniz. Sözleşmenin sayfası adresi açıkça gösterecektir. Masaüstü tarayıcısında panoya kopyala simgesinin üzerine gelindiğinde adres görüntülenecektir. Sözleşme adresinin kesin görünümü kullanmakta olduğunuz blok gezgini ne olursa olsun farklılık gösterebilir, ancak mobilde zaten kullanılabilir olmalıdır. Çoğu blok gezgini genellikle ortak bir formata uyar ve verileri aynı kategorilerde sunar, ancak her ağa özgüdür.

Token sözleşme adresi bulma işlemi, blok gezginleri gibi araçlar sayesinde oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Etherscan gibi blok gezginlerini kullanarak ERC-20 tokenları ve diğer benzer tokenların sözleşme adreslerini kolayca bulabilirsiniz. Arama yaparak ilgili tokenı bulduğunuzda, sözleşme adresi sayfanın detaylarında açıkça görüntülenir. Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

En son gelişmelerden haberdar olmak için TwitterInstagramYouTube ve LinkedIn üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi Telegram kanalından bize iletebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...