Pump ve Dump Nedir?

Pump ve dump terimi, kripto para yatırımcılarının sıklıkla kullandıkları terimlerdir.  Pump ve dump nedir sorusu kripto paralara duyulan ilginin artmasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan birisi haline gelmiştir. Kripto para yatırımı yapmayı düşünenlerin özellikle bu konuya çok dikkat etmelerini tavsiye ederiz. Mutlaka bilinmesi gereken pump ve dump hakkında en çok merak edilen soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Pump Nedir?

Pump kelimesinin Türkçe karşılığı yükseltmek, şişirmek olup kripto paralarının fiyatlarının gerçek dışı bir şekilde yükseltilmesi anlamına gelir. Kalabalık bir kitle belirli bir kripto para alımı yapar ve paranın değeri yükselmeye başlar. Ardından sosyal medya mesajları ve yanıltıcı haberler aracılığıyla paranın daha da değerleneceği algısı oluşur. Böylece pump başlatan kitle dışındaki kripto yatırımcıları da alım yapmaya başlar. Böylece kripto paranın değeri gittikçe yükselir ve pump olmuş olur.

Pump başlatan kitle oldukça düşük bir değerden kripto para aldıklarından, bu hareketten ciddi karlar elde ederler. Bu organize eylem sonucunda büyük zarar eden yatırımcılar olur. Bu nedenle yeni yatırımcılar coin pump dalgalanmalarına dikkat etmelidir.

Coin Nasıl Pump Yapar?

Pump, manipülatif eylemler yaparak coin değerlerinin yapay bir şekilde şişirilmesidir. Pump yapmak küçük bir grubun yapabileceği bir iş değildir. Bunun için büyük pump grupları kurulur. Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla insanlar belirli bir kripto para üzerinde işlem yapmak için anlaşırlar. Kurmuş oldukları manipülatif stratejilere uygun olarak alım-satım yaparlar.

Bunun yanı sıra diğer yatırımcıları etkilemek için piyasada FOMO oluşması için çalışmalar yürütülür. FOMO, “fear of missing out” ifadesinin kısaltması olup kaçırma korkusu anlamına gelir. Yatırımcılar yükselişte olan kripto paradan elde edecekleri karı kaçırmak istemezler. Pump sonucunda yükselen kripto paraya yatırım yaparak daha da yükselmesine neden olurlar.

Dump Nedir?

Dump, Türkçe’de düşürmek, boşaltmak anlamına gelip kripto paranın fiyatının yapay bir şekilde hızla düşürülmesidir. Dump yapmak için sıklıkla sosyal medyada gerçeği yansıtmayan haberler paylaşılır. Bu haberler sonucunda yatırımcılar elindeki kripto paranın değersizleşeceğini düşünerek satmaya başlarlar. Bunun sonucunda kripto paranın değeri hızlı bir düşüşe maruz kalır. Piyasa hakkında bilgisi az olan yatırımcılar yaşadıkları korkuyla bilmeden dumpa dahil olur.

Dump oluşumu görülen bir diğer durum ise pump sonrasıdır. Pump çalışması yürütülüp coin fiyatı iyice şişirildikten sonra yayılan haberlerin, yatırım tavsiyelerinin yanlış olduğu ortaya çıkar. Pump oluşturulanlar yüksek değere ulaştıktan sonra ellerindeki coinleri satar ve coin dumpa maruz kalır.

Tüm bu dump ve pump eylemlerinden en fazla kar edenler organizasyonu düzenleyen grubun yöneticileridir. Birçok durumda grupta yer alan üyeler dahi zarar edebilir. Bu nedenle kolay yoldan hızla kar edileceği düşünülerek pump ve dump gruplarına girmemenizi tavsiye ederiz. Yapacağınız tüm kripto yatırımlarını bilginiz ve araştırmalarınız dahilinde elde etmiş olduğunuz ön görülere göre yapmalısınız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...