Friend.tech Nedir? Yeni Bir Model Mi Yoksa Ponzi Mi?

Web3 alanında yeni bir trend başlamış durumda. Herkes Friend.tech nedir ve Friend tech güvenilir mi diye merak içerisinde. Projeye duyulan büyük ilginin yanı sıra büyük bir güvensizlik duygusu da hakim. Sis perdesini bir nebze aralayabilmek için friend.tech hakkında merak edilenleri yazımızın devamında açıkladık.

Friendtech Nedir?

friend.tech son zamanlarda adından çokça söz ettirmiş bir Web3 sosyal medya uygulamasıdır. Kullanıcıların sosyal medya hesaplarını tokenize etmesine yarayan bu proje, Coinbase’in Layer 2 ağı olan Base üzerine inşa edilmiştir. Şu an beta sürümünde olan Friendtech’e erişmek ve kaydolmak için beta erişim koduna ihtiyaç vardır.

friend.tech invite code

Friend Tech Nasıl Kullanılır?

Friend.tech uygulaması ile olan işlemlere başlamak için öncelikle uygulama indirilir ve edinmiş olduğunuz davet kodu aracılığıyla uygulamaya kayıt tamamlanır. X (eski adıyla Twitter) hesabı ve işlem yapılacak Metamask cüzdanı bağlanır. Base ağı üzerine inşa edilmiş bu Web3 projesini kullanmak için bir Metamask cüzdanınını kurduktan sonra Base ağı eklenmeli ve ardından edinilen Metamask adresinde bir miktar ETH gönderilmeli ve Base ağına köprülenmesi gerekmektedir. Şu an için minimum 0.01 ETH olan bu miktar yatırıldıktan ve köprülendikten sonra uygulamanın asıl işlevi olan farklı kullanıcı profillerinin hisselerini tokenize edilmiş şekilde alım ve satım işlemi kolay bir şekilde yapılabilecektir. Alınan profil hissesinin popülerliğine göre fiyatının da değişken olacağı bilinmelidir.

Friend Tech Hakkındaki Sayısal Veriler

Bir anda herkesin friend.tech hakkında konuşmasının sebebi projenin kısa sürede elde ettiği sayılar verilerdir. 10 Ağustos’taki lansmanından bugüne kadar 90.000’den fazla kullanıcıya işlem olanağı sağlayan Friend Tech üzerinde $34M’lık işlem gerçekleştirilmiştir. Şu an itibariyle uygulama üzerinde 1 milyon 677 bin transaction gerçekleştirilmiş olup $3M’dan fazla bir protokol işlem ücreti geliri elde edilmiştir.

Friend.tech Farklı Olarak Ne Sunuyor?

Friend.tech’in kripto alanındaki en büyük şirketlerden biri olan Paradigm’dan yatırım aldığını söyleyerek başlayalım. Henüz resmi olarak açıklanmayan bu miktarın $50M olduğu iddia ediliyor. İçerik detaylarına gelmek gerekirse, friend.tech’te yapılan işlem sonucu alınan hissenin bir sohbet grubu bulunmakta ve bu aşamada en dikkat çeken kısım Hisse profili sahibi ile etkileşime geçebiliyor olma durumu. Büyük kitlelere hitap eden çoğu X kullanıcısı DM’lerini kapatmak zorunda kalmakta veya kendi tercihiyle bu yolu seçmektedir. Ancak Friendtech’te hisse sahibine profil sahibiyle ve diğer hisse sahipleriyle aynı sohbet grubunda konuşmada bulunma ve etkileşime geçme imkânı veriliyor.

Peki FriendTech Ne Kadar Güvenilir?

FriendTech ile alakalı sosyal medyada dolaşan haberlere göre kullanıcıların X kullanıcı hesapları ve bu hesaplara bağlı cüzdan adresleri paylaşıldığı görüldü. Çoğu kullanıcıya göre bu verilerin bir saldırı sonucu ele geçirildiği ileri sürülse de birçok kullanıcı da bu durumun, verilerin ortaya çıkmasının çok normal olduğunu savundu. Bu kısımda merkeziyetiz bir gelecek için oluşturulan bu ve bu tarz uygulamalarda oluşan bunun gibi durumları yorumlama kısmını size bırakıyoruz.

Friendtech hakkında bir diğer dikkat çeken konu ise sistemin ponzinomics bir yapıda olduğu iddiasıdır. Tartışmaya açık olan bu konuda sistemin açık olarak ponzi olup olmadığı çok fazla kullanıcı tarafından tartışılmaktadır. Devamlılığı olan projelerin ve bu proje uygulamalarının elbette bir karşılığı olduğu ve de gerçek hayata entegresi ve kullanılabilirliğinin diğerlerine oranla daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.

friend.tech ponzi mi
FriendTech ponzi mi değil mi
Friedntech ponzi mi değil mi

Latest Articles

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...