Coin ve Token Farkı Nedir?

Kripto paralar günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisidir. Coin ve token farkı nedir sorusu kripto para yatırımı yapmayı düşünenler tarafından en sık merak edilen konulardan birisidir. Yeni kripto yatırımcıları, doğru yatırımlar yapabilmek için kripto para terimlerine hakim olmalıdır. Bu sayede white paper okurken, haberleri takip ederken doğru kararlar verebilirler. Bu yazımızda coin ve token terimlerini hızlıca tanıyıp aralarındaki farkın ne olduğuna göz atalım.

Coin Nedir?

Coin, kendisine ait blockchain platformu bulunan, bir değişim aracı olarak çalışan dijital unsurdur. Coin’lerin herhangi bir fiziksel varlığı yoktur. Coin veya bir diğer adıyla kripto para tümüyle merkeziyetsizdir. Yalnızca bir dijital cüzdana sahip olunarak coin’ler ile alım-satım, takas gibi işlemler yapılabilir. Bu işlemler kripto para borsalarında gerçekleştirilmektedir.

Bilinen ilk coin Bitcoin’dir. Bitcoin dışında kalan diğer coinler, alternatif coin yani altcoin olarak isimlendirilir. Altcoinlere Ethereum, Ripple, Cardona örnek gösterilebilir. Kripto para yatırımı yapmak isteyenler kripto borsalarından coin satın alabilirler.

Token Nedir?

Token, hali hazırda bulunan bir blok zincire entegre edilen; değeri, ürünü veya hizmeti temsil eden dijital değerlerdir. Token oluşturulurken farklı bir kripto paranın blok zinciri kullanıldığı için zinciri kullanılan kripto para üzerinden birim değere sahiptir. Token oluştururken uyulması gereken belli stnadartlar vardır.

Tokenlar kendi içinde kullanım amaçlarına göre ayrılır. Utility token, belirli bir hizmeti elde etmek için oluşturulan token çeşididir. Equity token, hisse senedi olarak kullanılan token türüdür. Credit token, yatırımcıların girişimcilere borç vermesine imkan oluşturur.

Coin ve Token Arasındaki Fark Nedir?

Coin ve token birbirine benzer olarak görülse de ayırt edici çok net özelliklere sahiptir. Coin ve token arasındaki farklar şunlardır:

  • Coin kriptoloji kullanılarak kendine ait blockchain platformunda oluşturulurken tokenler ise var olan blockchain platformları kullanılarak oluşturulur.
  • Coin bir dijital para birimiyken token ise dijital bir varlıktır.
  • Coin satın alındığında kripto varlığa sahip olunurken token satın alındığında bir ürün veya hizmete sahip olunur.
  • Token oluştururken halihazırda çalışan bir blok zinciri kullandığından oluşturulması kolaydır, coin oluşturmak ise daha zor ve uzundur.

Latest Articles

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...