Coin Burn Nedir?

Coin burn, kripto para birimlerinin sıkça uyguladığı işlemlerden birisidir. Birçok kripto burn ettikten sonra coin burn nedir sorusu oldukça merak edilmeye başlamıştır. Bu işlem nedir, nasıl olur, kripto para fiyatlarını nasıl etkiler sorularını yazımızın devamında cevaplayacağız.

Coin Burn Nedir?

Coin burn yani coin yakımı, kripto paraların kalıcı bir şekilde dolaşımdan kaldırılmasıdır. Yani yakılan coin imha edilir ve bir daha kullanılamaz. Yakılan kripto para miktarı toplam arzdan düşülmektedir, böylece kripto paranın değeri yükselir. Coin burn işleminin en temel amacı kripto paranın toplam arzını düşürüp değerini artırmak olsa da farklı amaçlar için de coin burn işlemi yapılabilir.

Coin yakımı tek seferlik yapılabildiği gibi düzenli aralıklarla yakım yapılan kripto paralarda vardır. Örnek vermek gerekirse; BNB her 3 ayda 1 yakılmaktadır ve 100.000.000 BNB yakılana kadar işlem devam edecektir. XRP (Ripple) coinde ise sürekli olarak yakım vardır. Sistemi korumak için alınan işlem bedeli yakılarak yatırımcıların güvenini kazanmak amaçlanmaktadır.

Coin yakımı işlemi yapmanın bir diğer nedeni ise yeni kripto para oluşturmaktır. Bir kripto para yakıldığında yakılan miktar kadar başka bir kripto para birimi oluşturulabilir. Ancak yakılan coin mevcuttaki herhangi bir coine dönüştürülemez yalnızca yeni coin oluşturmak için geçerli bir durumdur.

Coin Yakımı Nasıl Olur?

Coin yakımının kripto paraların imha edilerek dolaşımdan kaldırılması olduğunu söylemiştik. Blockchain teknolojisinde hiçbir şey yok edilemez olduğundan bir coini yakıp yok etme fikri akılları karıştırmaktadır. Bu nedenle coin burn nasıl olur tam olarak anlayabilmek için öncelikle bu karışıklığı gidermek gerekir. Coin’ler yakıldığında tamamen yok edilemezler; yalnızca geri dönüşü olmayan adreslere gönderilip kullanılamaz hale dönüştürülürler. Bir coin’in dolaşımdan kaldırılması bu şekilde olur.

Coin yakımı süreci çok karmaşık değildir. Coin burn etkinliklerinde coin yakımı şöyle yapılır:

  • Öncelikle kripto parası olan kişi coin yakmak için burn işlevini çağırır.
  • Ardından akıllı sözleşme yakım talep eden kişinin cüzdanında yeterli miktarda coin olup olmadığını kontrol eder. Yeterli miktarda coin varsa yakım işlemi gerçekleştirilir.
  • Yakılan miktardaki coin cüzdandan eksiltilir ve coinin toplam arz değeri güncellenir.

Yakılan coinler bir daha dolaşımda yer alamazlar. Coin yakımının geri alınması gibi bir durumda yoktur.

Coin Yakmak Fiyatı Etkiler Mi?

Coin yakmanın kripto paralara birçok olumlu etkisi vardır. Bunların başında fiyat artışı gelir. Coin yakıldığında dolaşımda bulunan coin miktarı azalır. Böylece enflasyon oluşmasının önüne geçilir. Bunun sonucunda arz-talep dengesindeki değişim coin fiyatlarının artmasına sebep olur. İşlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi, yatırımcıların projeye duyduğu güvenin artması gibi etmenler fiyatın daha da çok artmasında rol oynar.

Latest Articles

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...