Blockchain Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Blockchain alanında kariyer planı olanlar blockchain geliştiricisi ne iş yapar merak etmektedir. Blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte blockchain geliştiricilerine duyulan talep de artmıştır. Bu alanda yatırım yapmak ve proje geliştirmek isteyen birçok firma oldukça yüksek maaşlar vererek blockchain developer aramaktadır.

Blockchain Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Blochain geliştiricileri, blockchain tabanlı projelerin tasarlanması, uygulanması, dağıtılması ve güvenliğinin sağlanması gibi çeşitli aşamalarında rol alırlar. Bir blok zinciri geliştiricisin ana sorumluluğu blockchain sisteminin güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Sistemdeki ihtiyaçlara bağlı olarak bir projede farklı türden geliştiriciler yer alır.

Blockchain geliştiricisi ne iş yapar anlayabilmek için “çekirdek blockchain geliştiricisi” ve “blockchain yazılım geliştiricisi” olmak üzere iki ana blockchain gelişticisi türü olduğunu bilmek gerekir. Her iki geliştirici profilinin rolleri birbirinden farklıdır. Projelerde iş birliği içinde çalışmaları gerekebilse de yaptıkları çalışmalar taban tabana iç içe değildir.

Çekirdek Blockchain Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Çekirdek blockchain geliştiricisi konsensüs protokolü gibi ağ protokollerini geliştirir. Blockchain sisteminin mimarisini oluşturmak bu geliştiricilerin işidir. Sistem mimarisini tasarladıktan sonra doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak için devamlı izlerler. Sistemin tamamını denetlerler. Güvenlik açıkları oluşmaması için çeşitli güvenlik kalıpları geliştirirler.

Blockchain Yazılım Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Blockchain yazılım geliştiricileri mevcut blockchain sistemlerinin kullanılabilmesi için uygulamalar geliştirirler. Ayrıca blockchain entegrasyonu yapabilmek için API’ler geliştirdikleri de görülür. Uygulamaların tasarımı, geliştirilmesi ve bakımı blockchain yazılım geliştiricilerinin sorumluluğudur. Bu nedenle front-end ve back-end gibi kendi içinde ayrımları vardır.

En son gelişmelerden haberdar olmak için TwitterInstagramYouTube ve LinkedIn üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi Telegram kanalından bize iletebilirsiniz.

Latest Articles

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...