Altcoin Nedir?

Kripto paralarla ilgili en fazla merak edilen terimlerden birisi altcoindir. Altcoin nedir sorusu kripto paralara ilgi duyan pek çok kişinin cevabını aradığı bir sorudur. Doğru kripto yatırımları yapabilmek için kripto terimlerine hakim olmak gerekir. Peki, altcoin nedir, altcoin çeşitleri nelerdir?

Altcoin Nedir?

Bitcoin, dijital para birimi olarak başarısını sürdürürken ona alternatif olacak çeşitli dijital para birimleri ortaya çıkmıştır. Altcoin, “alternatif coin” kelimesinin kısaltması olup Bitcoin dışında kalan kripto paraları tanımlamak için kullanılır. Yani altcoin tek bir kripto parayı temsil eden bir isim değildir; 18.000 üzerinde kripto parayı temsil etmektedir.

İlk çıkan altcoin Namecoin (NMC)’dir. 2022 yılı itibariyle dolaşımda olan 18.000’in üzerinde altcoin mevcuttur. Ethereum, Shiba Inu, Binance Coin, Solana, XRP, Decentraland, The Sandbox, Dogecoin popüler altcoinlere örnektir. Altcoin madencilik işlemleri Bitcoin’e göre çok daha kolaydır.

Altcoin Çeşitleri Nelerdir?

Altcoinler işlevlerine ve mekanizmalarına göre farklı kategorilere ayrılır. Bazı altcoinler aynı anda birden fazla kategoriye dahil edilebilir. Altcoin çeşitleri şöyledir:

Stablecoin

Stablecoin’ler değeri başka bir varlığa sabitlenmiş olan kripto paralardır. Stablecoin’in sabitlendiği varlıkların değeri az değişkendir. Stabilcoin’ler genellikle değerli metaller, ABD doları veya en çok işlem gören kripto para birimine sabitlenir. Bilinen ilk stablecoin Tether’dir.

Utility Token

Utility token, herhangi bir ürün veya hizmete ulaşım sağlayabilmek için oluşturulmuş olan altcoinlerdir. Örneğin Ethereum blok zincirinde dijital sanat işlemleri yapmak için Ether ödenir. Yani Ether, utility token’dır.

Memecoin

Memecoin, gücünü topluluktan alan genellikle sosyal medya akımlarından, şakalardan ve kelime oyunlarından yola çıkarak sınırlı sayıda oluşturulmuş olan altcoinlerdir.

Fork

Fork, bir kripto paranın değişikliğe uğraması, yeni bir türe dönüşmesi sonucu ortaya çıkan altcoindir. Örneğin; Bitcoin Cash, Bitcoin’in bir fork’udur.

Governance Token

Governance token, sahip olduğu kişilerin blok zinciri ekosistemi ile ilgili karar alınırken oy kullanmasına izin veren altcoin çeşididir.

Security Token

Security token, gerçek bir varlığın sahiplik payını blok zincirine kaydeden altcoindir.

Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Fark Nedir?

Hem Bitcoin hem de altcoin’ler dijital paralar olsa da belli farklılıklara sahiptir. Altcoin’lerin bazıları Bitcoin’in dezavantajlarını ortadan kaldırmak, kullanım kolaylığı sunmak için oluşturulduğundan bu farklılıklar mevcuttur. Bitcoin ile altcoin arasındaki farklar şöyledir:

  • Bitcoin oluşturmak, altcoin oluşturmaya göre daha fazla enerji ve zaman gerektirir.
  • Bitcoin’in akıllı kontrat yetenekleri altcoine göre sınırlıdır.
  • Altcoinlerin piyasa değeri Bitcoin’e göre daha küçüktür.
  • Altcoin işlem hızı Bitcoin’e göre daha yüksektir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Digicentralized sizlerin istek ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün kendini geliştiren bir platformdur. Yolculuğumuzu yakından takip etmek ve yeni hizmetlerimizden haberdar olmak için hemen mail listemize abone olun.

[tds_leads btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGZGlnaWNlbnRyYWxpemVkLmNvbSUyRnByaXZhY3ktcG9saWN5JTJGJTIyJTNFUHJpdmFjeSUyMFBvbGljeSUzQyUyRmElM0Uu" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZSI6eyJkaXNwbGF5IjoiIn0sImxhbmRzY2FwZV9tYXhfd2lkdGgiOjExNDAsImxhbmRzY2FwZV9taW5fd2lkdGgiOjEwMTksInBvcnRyYWl0Ijp7ImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXRfbWF4X3dpZHRoIjoxMDE4LCJwb3J0cmFpdF9taW5fd2lkdGgiOjc2OCwicGhvbmUiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwaG9uZV9tYXhfd2lkdGgiOjc2N30=" input_border="0" input_radius="eyJhbGwiOiI2cHggMCAwIDZweCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjVweCAwIDAgNXB4IiwicG9ydHJhaXQiOiI1cHggMCAwIDVweCJ9" btn_bg="#10bf6b" btn_bg_h="#333237" f_btn_font_family="420" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_btn_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIzLjMiLCJwb3J0cmFpdCI6IjMuMyJ9" f_input_font_family="420" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" input_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_padd="eyJhbGwiOiIwIDE1cHggMXB4IiwibGFuZHNjYXBlIjoiMCAxM3B4IDFweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAxMHB4IDFweCJ9" btn_radius="eyJhbGwiOiIwIDZweCA2cHggMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjAgNXB4IDVweCAwIiwicG9ydHJhaXQiOiIwIDRweCA0cHggMCJ9" pp_check_color="#a0a0a0" pp_check_square="#000000" pp_check_border_color="rgba(16,191,107,0)" f_pp_font_family="420" pp_check_bg="rgba(255,255,255,0.6)" pp_check_size="eyJhbGwiOjE0LCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" msg_composer="" f_title_font_family="420" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTBweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMCAwIDEwcHgifQ==" f_title_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9" f_msg_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" f_pp_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTAifQ==" pp_check_color_a_h="#ffffff" input_placeholder="Email adresiniz" btn_text="Abone ol"]

Son Yazılar

- Advertisement -

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...